חלית או נפגעת? ורוצה לתבוע את המוסד לביטוח לאומי פנו עוד היום לייעוץ משפטי ללא התחייבות!

בפניה למשרד תוכל/י למצות את סיכויי תביעתך במוסד לביטוח לאומי בתביעות נכות כללית, נכות מהעבודה, ניידות, סיעוד, שירותים מיוחדים או פטור ממס הכנסה.

במשרד עו”ד אתי שנהב תקבלו הסבר על זכויותיכם, הנחיות לפעולות אשר עליכם לעשות, ובהמשך ליווי וייצוג בתביעה נגד המוסד לביטוח לאומי ו/או חברת הביטוח.

משרד עו”ד אתי שנהב מלווה ומייצג בהצלחה מאות נפגעים במקרים קלים ומורכבים, מוזמנים  לפנות וליהנות מליווי מקצועי ומההיכרות המעמיקה עם החוק והפסיקה.

צריכים את הפיצוי בהקדם? מוזמנים ליצור קשר כבר עכשיו.

אם אתם מעוניינים, כאן תוכלו להרחיב את הידע על תביעות המוסד לביטוח לאומי :

 • נכות כללית
 • תאונת עבודה
 • תביעת סיעוד
 • ניידות
 • פטור ממס הכנסה
 • מדריך לתביעות ביטוח לאומי
 • תג נכה

נכות כללית

אנשים רבים הסובלים מפציעות, נכויות או מחלות לא מודעים לעובדה כי הם זכאים לקבל קיצבה, מענק או שיקום מהמוסד לביטוח לאומי.

נכות מעבודה

עובדים שנפגעו או נחבלו במקום עבודתם, עובדים שנפגעו כתוצאה מחשיפה לחומרים במקום עבודתם ועובדים שנפגעו בתאונת דרכים בדרך מעבודתם או בדרך אל עבודתם זכאים לתבוע בגין תאונת עבודה ונגזרותיה.   

מוגבל בניידות

מבוטח שמוגבל ביכולת להתנייד ממקום למקום בגלל מצבו הרפואי עשוי להיות זכאי לקבלת קצבת ניידות.לשם כך יש לברר את מצבו הרפואי בהתאם להגדרות הניידות בטרם פניה לתביעת המוסד לביטוח לאומי.

פטור ממס הכנסה

הרבה מבוטחים לא מודעים לכך, שמחלה או פגיעה עשויה להוביל לזכאות לפטור מתשלום מס הכנסה.  הזכאות לפטור יכולה לנבוע ממכלול מחלות הגורמות למצב רפואי ירוד באופן משמעותי או ממחלה אחת קשה ביותר.

תביעת סיעוד

קצבת סיעוד ניתנת לאנשים שהגיעו לגיל פרישה, הגרים בבית וזקוקים לעזרת אדם אחר בביצוע פעולות היום יום, וכן לאנשים שזקוקים להשגחה בבית למען בטיחותם ובטיחות הסובבים אותם. הקצבה נועדה לסייע לקשיש ולבני משפחתו בטיפולו.

תג נכה

נקבעה לך נכות? את/ה מוגבל/ת בהתניידות במרחב, יש סיכוי שמגיע לך לקבל תג נכה ממשרד התחבורה.

מוזמנים לפנות ולקבל שירות להנפקת תג נכה.

המשרד מעניק שירותי יעוץ מול המערכות הבירוקרטיות להשגת הנכות הגבוהה ביותר, המענק והקצבה המקסימלית או הפטור המירבי ממס הכנסה.

נשמח לעמוד לרשותכם ולסייע בקבלת הזכויות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי.

כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה ראשונית, במהלכה נציג את הדרכים שבהן נוכל לסייע לך בתהליך.

טלפון 054-8874748.

נכות כללית

חלית ואינך יכול/ה לעבוד עוד , איזו תביעה מתאימה לך בביטוח לאומי?

מבוטח בביטוח לאומי שחלה או נפגע ומוגבל ביכולתו לעבוד עד גיל הפנסיה יכול לפנות בתביעת נכות כללית למוסד לביטוח לאומי.

מי זכאי לקצבת נכות כללית ומהם תנאי הזכאות?

“נכה” ­הנו תושב או תושבת ישראל שמלאו לו 18 שנה ועדיין לא הגיעו לגיל הפרישה שעקב ליקוי גופני, שכלי או נפשי ממחלה, מתאונה או מלידה מתקיימים בהם אחד מהמקרים הבאים:

 1. אין להם הכושר להשתכר מעבודה או ממשלח יד או  שכושרם להשתכר צומצם בעקבות מצבם הרפואי ב-50% או יותר.
 2. אין להם הכנסה בפועל מעבודה או ממשלח יד או שהכנסתם מעבודה או ממשלח יד אינה עולה על 60% מהשכר הממוצע למי שזכאי לקצבה במשך תקופה ממושכת.
 3. יש להם ליקוי חמור השייך לאחד מאלה:
  • נקבעה להם נכות רפואית בשיעור 60% ומעלה לפי רשימת הליקויים (משוקללת** הסבר מפורט למטה).
  • נקבעה להם נכות רפואית בשיעור של 40% עם ליקוי גופני בולט אחד שעולה כדי 25% נכות רפואית לפי רשימת הליקויים (משוקללת).

או

“עקרת בית נכה” הנה תושבת ישראל שמלאו לה 18 שנים ועדיין לא הגיעה לגיל הפרישה, נשואה, שאינה עובדת אלא במשק ביתה ובעלה מבוטח בביטוח הלאומי בביטוח זקנה ושאירים ועקב ליקוי גופני, שכלי או נפשי ממחלה, מתאונה או מלידה (למעט אם עבדה כשכירה או עצמאית) סובלת מאחד מאלה:

 • אין לה הכושר לעשות עבודות שמקובל לעשות במשק בית רגיל.
 • כושרה לבצע עבודות משק בית נצטמצם עקב הליקוי (בין בבת אחת ובין בהדרגה) ב-50% או יותר.

**נכות משוקללת – הכוונה שהנכות אינה מחושבת באופן מתמטי מצטבר אלא מחושבת כחלק מתוך החלק היחסי שנותר לאחר שמחשבים את הנכויות מהליקוי הגבוה לליקוי הקטן. 

תהליך תביעה לנכות כללית

בעבר היה נהוג לחשוב שמי שעובד לא יכול לקבל גם שכר וגם קצבת נכות,  חוק “לרון” שינה את התפיסה הזו והמוסד לביטוח הלאומי מעודד יציאה של מבוטחים לעבודה. לפיכך, הסכום הכולל שיקבל ה”נכה” מעבודה ומקצבה יהיה גבוה יותר מסכום הקצבה בלבד.

הגשת התביעה

חשוב לדעת שמילוי נכון של הטפסים, חשיבה מקיפה על כל התביעה וצרוף המסמכים הנכונים ישפר מאוד את יכולתך לקבל את הקצבה, יחסוך לך זמן, כסף וכאב ראש. 

שלב ראשון – קביעת הנכות הרפואית 

לאחר הגשת התביעה תוזמנו לוועדה רפואית אחת או למספר ועדות רפואיות, אשר מורכבת לרוב מרופא המתמחה בתחום רפואי מסוים ומזכיר ישיבה שתפקידו לרשום את סיכום של פרוטוקול הוועדה- הרופא יבדוק את התובע ויקבע אחוזי נכות בהתאם למצב הרפואי של התובע.

שלב שני- קביעת דרגת אי הכושר

לאחר קביעת הנכות הרפואית על ידי הועדה הרפואית תוזמנו לפקיד שיקום לצורך הערכה של כושר ההשתכרות שלך. על מנת לקבל קצבת נכות כללית על המבוטח לעמוד בדרגת אי כושר שגבוהה מ50%.

בבואו של פקיד השיקום להמליץ על דרגה של אי כושר המתאימה לך הוא יבדוק את השפעת הנכות הרפואית על היכולת להשתכר כבעבר, יכולתך לשוב לעבודה חלקית או מלאה, וכיוב…

לאחר מכן פקיד התביעות ישקלל את הנתונים לכדי החלטה לגבי עמידה בתנאי קבלת קצבת נכות כללית.

מה עושים במקרה שתביעתך נדחתה ?

אם נקבעה לך נכות רפואית נמוכה או נקבעה דרגת אי כושר חלקית אתה רשאי :

א. לבקש בדיקה מחדש של דרגת אי הכושר.

ב. לערער על אחוזי הנכות הרפואית .

ג. להגיש תביעת החמרה- ככל ורופא קבע שמצבך החמיר.

ד. להגיש ערעור על החלטת פקיד התביעות.

תעודת נכה – תשלח אוטומטית בדואר לכל נכה שמקבל קצבת נכות כללית. 

קצבת שירותים מיוחדים

מבוטחים עד גיל פרישה שזקוקים לעזרה של אדם אחר בפעולות בסיסיות כמו: אכילה, לבוש, רחצה, ניידות בבית והגיינה אישית ו/או מסכנים את עצמם ללא השגחה, זכאים לקצבת שירותים מיוחדים.

מדריך להגשת תביעה לקצבת נכות כללית

 1. אספו  מסמכים רפואיים בכל תחום  שממנו אתם סובלים- לדוגמא, אורטופדיה, גסטרו, כאב וכיוב… 
 2. אספו תלושי שכר מהמעסיקים השונים אצלהם עבדתם שנה וחצי לפני הגשת התביעה. אם אין כאלה וקיבלתם אבטלה או חופשת מחלה, תדאגו שהאישורים שבידכם ישקפו את כל התקופה הנדרשת.
 3. לאחר איסוף המסמכים מומלץ להתייעץ עם עו”ד בתחום ביטוח לאומי למיצוי כל האפשרויות שבידכם וגם בעניין מילוי הטפסים והגשת התביעה.

זכרו – עדיף להתייעץ לפני הגשת התביעה עם עו”ד מנוסה בתחום מאשר ל”בזבז” זמן כסף וכאב ראש ולהדרש לערעורים בהמשך.

נכות מעבודה ביטוח לאומי

נפגעת במסגרת העבודה ? עומדת לך הזכות להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי,

מהי “תאונת עבודה”?

תאונת עבודה מוגדרת בחוק הביטוח הלאומי  כ”תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו“.

תאונה תחשב כ”תאונת עבודה” גם במקרים נוספים למשל:

 1. תאונה שארעה תוך כדי ועקב נסיעתו או הליכתו של המבוטח:

א) לעבודה מביתו או ממקום אחר שבו הוא ישן.

ב) מהעבודה לביתו.

ג) ממקום עבודה אחד למקום עבודה אחר ומאתר אחד במקום העבודה אל אתר אחר וכיוב.

 1. תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו של הנפגע: במקום העבודה או בסביבתה הקרובה ביותר.
 2. תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו של הנפגע עקב פגיעה שאינה תוצאה מהעבודה ונגרמה בידי אדם אחר בכלי או בחפץ אחר, הנמצאים במקום העבודה או בקרבתו הקרובה ביותר לצרכי העבודה, או הנמצאים שם דרך קבע אף שלא לצרכי העבודה, והנפגע לא היה שותף לגרימת הפגיעה.
 3. תאונה שאירעה בהפסקה שנקבעה על דעת המעביד ושאינה עולה על שלוש שעות, במקום שבו המבוטח או העובדים במקום עבודתו סועדים, והתאונה אירעה בקשר לעבודה או עקב סיכוני המקום או תוך כדי סעדו באותו מקום ועקב כך או תוך כדי נסיעתו או הליכתו למקום האמור מהעבודה או בחזרה ממנו לעבודה ועקב נסיעתו או הליכתו זו.
 4. תאונה שאירעה לעובד, במקום שבו משתלם שכרו, או תוך כדי נסיעתו או הליכתו למקום כאמור ועקב נסיעתו או הליכתו זו
 5. תאונה שאירעה לעובד, תוך כדי מילוי תפקידו כחבר ועד עובדים שבמקום עבודתו ועקב מילוי תפקידו כאמור, או תוך כדי נסיעתו או הליכתו לשם מילוי תפקידו כאמור או בחזרה ממנו ועקב נסיעתו או הליכתו זו.

על מנת לקבל פיצוי עבור תאונת עבודה :

בשלב הראשון  יש להגיש תביעה להכרה בתאונה ולקבלת דמי פגיעה-  דמי פגיעה ישולמו לעובד שנפגע במהלך ועקב עבודתו כתחליף חלקי לשכר עבודה בתקופת אי כושר לעבודה.

בשלב השני לאחר שהתאונה הוכרה בביטוח לאומי כתאונת עבודה וככל ונותרה מגבלה ונכות למבוטח התובע  ניתן להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות.

נכות רפואית מענק או קצבה?

א) אם נקבעה לך נכות קבועה בשיעור 9% – 19% תקבל/י מענק חד-פעמי  מהמוסד לביטוח לאומי.

ב) א נקבעה לך נכות  קבועה בשיעור של 20% או יותר תקבל/ י  גמלה חודשית עד גיל פרישה.

לגבי המשך תשלום קצבת נכות לאחר הגעה לגיל פרישה- אם גמלת הנכות שקיבלת גבוהה מקצבת זקנה תוכל לבחור לקבל את קצבת הנכות בהמשך במקום לקבל קצבת זקנה.

קצבת סיעוד

המוסד לביטוח לאומי מעניק לאנשים שהגיעו לגיל פרישה, שמתגוררים בביתם ונזקקים לעזרה בביצוע פעולות היום יום (כגון הלבשה, הליכה, רחצה וכו’), וכן לקשישים שזקוקים להשגחה בביתם למען בטיחותם גמלת סיעוד.

לא מדובר בתשלום כספי, אלא בגמלה באמצעות שירותי סיעוד הניתנים ע”י מטפלים ששכרם משולם ע”י המוסד לביטוח לאומי, ואשר מסייעים לזכאי לגמלה בביצוע פעולות היום יום ובניהול משק הבית.

חשוב לציין כי בעקבות תיקון החוק, קיימת היום אפשרות לקבלת גמלת סיעוד (בכסף) לאדם המעסיק מטפל צמוד.

לקבלת יעוץ מקצועי בתחום הסיעוד יש להיוועץ בעו”ד הבקיא בתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי.

ניידות

המוסד לביטוח לאומי מעניק הטבות במסגרת קצבת “ניידות” למוגבלים בניידותם עקב קשיי תפקוד בגפיהם התחתונות – עפ”י רשימת ליקויים סגורה.

התנאים לזכאות לגמלת ניידות הם:

 1. תושב ישראל הנמצא בישראל.
 2. ועדה רפואית קבעה לו מגבלה בניידות – עפ”י רשימת הליקויים הסגורה.
 3. נקבעו לו ע”י הועדה הרפואית  40% לפחות מוגבלות בניידות והוא בעל רישיון נהיגה בר תוקף,

או

 • שנקבעו לו ע”י הועדה הרפואית 60% לפחות מוגבלות בניידות ואין לו רישיון בר תוקף, אך יש לו “מורשה נהיגה” שמסיעו.

לקבלת ייעוץ מקצועי בעניין הזכות לקבלת הטבות ממחלקת ניידות, יש לפנות לעורך דין המומחה בתחום המוסד לביטוח לאומי והניידות.

מדריך ראשוני לנפגע עבודה במוסד לביטוח לאומי

 1. לאחר התאונה יש לדווח מיד למעביד, ולבקש ממנו למלא ולחתום על טופס ב.ל. 250- טופס עבור  עובד שכיר שנפגע בעבודה – ומיועד להגשת תביעה לביטוח לאומי. חשיבותו של הטופס בל 250 היא  בזכאות לקבל טיפול רפואי בקופת החולים תחת ההגדרה “תאונת עבודה”. עצמאי ידווח על התאונה באמצעות מילוי טופס בל 283. יש לשים לב שבטופס בל 250 המעסיק פירט את פרטי ונסיבות התאונה – יש לוודא שהמעסיק מפרט במדויק את פרטי התאונה ולא מחסיר אף פרט של מידע (לעיתים מעסיקים, המודעים לרשלנות שלהם כלפי העובד, רושמים בטופס זה עובדות לא מדויקות ובכך גורמים נזק לעובד).
 2. יש לפנות לגורם רפואי (מיון/ קופת חולים) ולציין שמדובר בתאונת עבודה שכן למידע זה חשיבות בתביעה לקבל את הזכויות המגיעות לך גם מול המוסד לביטוח לאומי וגל מול המעסיק. יש לבקש מהרופא המטפל “תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה” עמה תוכלו בהמשך למצות את זכויותיכם במוסד לביטוח לאומי. יש לטפל בכל כאב או מגבלה שעלו כתוצאה מהתאונה ולשמור את המסמכים.
 3. אם מדובר בתאונת עבודה שהיא תאונת דרכים, יש לדאוג לקבל אישור משטרה על התאונה וכן לבקש  עותק מתעודת ביטוח החובה של הרכב/רכבים מעורבים.
 4. יש לאסוף תלושי שכר מכל המעסיקים שעבדתם אצלהם בשלושת החודשים שלפני הפגיעה בעבודה או לאישור על דמי אבטלה , אישור על ימי מילואים, מחלה וכל סיבה אחרת שגרמה להיעדרות מהעבודה.
 5. מומלץ להיעזר בעו”ד העוסק בתחום נזקי גוף שינחה אתכם ממילוי טפסי התביעה לדמי פגיעה כנגד המוסד לביטוח לאומי כיוון שעשויה להיות לכך השלכה מהותית בהמשך, אף בתביעה כנגד המעביד ושילווה אתכם בכל שלב של מיצוי זכויותיכם במוסד לביטוח לאומי, לרבות בועדת עררים ו/או בבית הדין לענייני עבודה.

תג נכה

נקבעה לך נכות? את/ה מוגבל/ת בהתניידות במרחב, יש סיכוי שמגיע לך לקבל תג נכה לרכב ממשרד התחבורה .

מוזמנים לפנות ולקבל סיוע להנפקת תג נכה.

לקביעת פגישה יעוץ ללא התחייבות התקשרו עכשיו 054-8874748

התקשרו עכשיו להתייעצות:

054-8874748

וחסכו זמן, כסף וכאבי ראש

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

vsign

10 שנות ניסיון בתחום נזקי גוף

vsign

ניסיון בעבודה בבית משפט, בחברת ביטוח

ובמשרדי עו”ד גדולים בתחום נזקי גוף

vsign

ניסיון של אלפי תיקים ולקוחות מרוצים

vsign

פיצוי מקסימלי ובזמן מינימלי

vsign

לא קיבלת פיצוי – לא שילמת

vsign

מייצגים תובעים בלבד

vsign

ליווי אישי והכוונה מקצועית

* הכתוב באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי

גלילה לראש העמוד
× כל שאלה לגיטימית 😊. שאלו אותי עכשיו.
דילוג לתוכן